BİBERON ÇÜRÜĞÜ
25 Ekim 2018
DİŞLERİNİZ İÇİN EN KÖTÜ GIDALAR
25 Ekim 2018

DİŞ FIRÇALARKEN SIK YAPTIĞIMIZ HATALAR

  1. Diş fırçasını uzun süre kullanmak

Genel olarak 3-4 ayda bir fırçalarınızı değiştirmeniz önerilmektedir, yani her mevsim değişiminde diş fırçası değişecek şeklinde aklınızda tutabilirsiniz. Kılları yıpranmış fırçalar dişlerinizi iyi temizlememektedirler.

  1. Fırçalama işlemine yeteri kadar zaman ayırmamak

Biraz yavaşlayın:) Diş fırçalama işlemi en az iki dakika sürecek! Çoğumuz ırçalama işlemini hemen bitiriyoruz. Toplumumuzda diş fırçalama ortalaması yaklaşık 45 saniyedir. Eğer fırçalama yarışı yapıyorsanız zaman tutmanızda fayda var veya diş fırçalarken sevdiğiniz müziği açıp yavaşlayabilirsiniz.

  1. Sert fırçalamak

Dişlerinize ve diş etlerinize nazik davranın. Sert fırçalamak daha çok yemek artığı ve bakteri uzaklaştıracağını düşünebilirsiniz. Nazik bir şekilde fırçalayarak tüm yemek artıklarını ve mikropları uzaklaştırabilirsiniz ve diş etleriniz de zarar görmez.

  1. Yemekten hemen sonra fırçalamak

Eğer bişeyler yedikten sonra hemen dişlerinizi fırçalamak istiyorsanız, en az 60 dakika bekleyin, özellikle limonata, soda gibi asitli içecekler içtiyseniz mutlaka beklemeniz gerekir. Yemekten hemen sonra su içebilir veya şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.

  1. Fırçanızı uygun bir şekilde muhafaza etmemek

Dişinizi fırçaladıktan sonra fırçanızı dik bir şekilde yerleştirin ve kurumasını bekleyin. Fırçayı kapalı kutunun içinde bekletmeyin, kapalı ortamlar fırçanızda mikropların üreme şansını artıracaktır.

  1. Sert kıllara sahip fırçaların kullanmak

Yumuşak kıllara sahip fırçalar en iyilerdir! Yumuşak fırça kullansanız bile nazik bir şekilde fırçalamanız gerekir, özellikle dişle diş etlerinin birleşim yerlerini! Hangi tip fırçayı kullanacağınız konusunda diş hekiminize danışabilirsiniz.

  1. Yanlış diş fırçalama tekniği

İlk olarak fırçayı diş etinize 45 derece açıyla yerleştirip yuvarlak, daha sora diş etlerinden dişlere doğru süpürme hareketi yaparak tüm dişlerimizi fırçalamamız gerekir. Bu işlermi tüm dişlerimiz için yapmalıyız. Dişlerin çiğneyici ve iç yüzeylerini de fırçalamayı unutmuyoruz.

Yanlış diş fırçalama emeklerinizin boşa gitmesine neden olur. Aşağıdaki videoda doğru diş fırçalama tekniğini görebilirsiniz.

  1. Size uygun olmayan fırçanın kullanımı

Dişlerinizi fırçalayabileceğiniz çok sayıda diş fırçaları vardır. Bunlar manuel ve elektrikli olmak üzere ayrılır. Her iki tip fırçayı da kullanabilirsiniz. Her ikisini deneyip sizin için en uygun en rahat olanı seçebilirsiniz. Önemli olan fırça değil fırçalayanın maharetidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir