DİŞ FIRÇALARKEN SIK YAPTIĞIMIZ HATALAR
25 Ekim 2018
PARMAK EMME VE EMZİK KULLANIMI
25 Ekim 2018

DİŞLERİNİZ İÇİN EN KÖTÜ GIDALAR

Güzel beslenmeyi hepimiz çok seviyoruz. Ama güzel olan yiyeceklerin birçoğu dişlerimiz için zararlıdır. Bazı yiyecek/içecekler dişlerimizin üzerinde plak denen kalıntı oluşturarak dişlere zarar verebilirler. Plak dişlerin yüzeylerine yapışan içinde bakteri dolu beyaz tabakadır. Plak diş çürümesine ve diş eti hastalığı oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Şekerli atıştırmalık veya yemek yediğiniz zaman, şeker, plakta bulunan bakterilerin asit üretimini kolaylaştırmaktadır. Bakteriler tarafından üretilen bu asit diş minesini eriterek diş çürüğü oluşturmaktadır.

Diş minesinin erimesi – diğer bir deyişle kavite oluşumu, 19 yaşını doldurmamış bireylerde en yaygın görülen kronik hastalıktır. Diş çürümeğe devam ettikçe, yani kavite derinleştikçe diş ağrımaya başlar, çiğnemede zorluk çekmeye başlarız, diş apseleri oluşur. Eğer dişlerimizi fırçalamazsak ve diş ipi kullanmazsak dişlerimizin etrafında oluşan plak kalsifiye olarak (sertleşerek) diş taşlarına dönüşecektir. Diş taşları genellikle dişle diş etinin birleşim yerlerinde oluşmaya başlar. Diş taşları oluştuğu zaman diş etlerinde ilk başta gingivitis olarak adlandırılan başlangıç diş eti hastalığı oluşmaktadır.

Peki plak olarak adlandırdığımız bakteri topluluğunun dişlerimizi ve diş etlerimizi mahvetmesini nasıl önleyebiliriz? Dişlerinizi günde iki kere fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli diş hekimi kontrolüne gitmek dışında aşağıda sıraladığım yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Yapışkan şekerler (Jellybone)

Jellybone gibi yapışkan şekerlerin dişlerimiz için çok zararlı olduğunu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Ayrıca  bu yapışkan şekerler birçok çeşit asit içermekteler ve bu asitler dişler için çok zararlıdır. Bu şekerleri çiğnediğimiz için dişlerimizle uzun süre temas etmektedirler ve diş çürüğü oluşturma riskleri oldukça fazladır. Eğer şeker yemeğe bayılıyorsanız Jellybone yerine çikolata tercih etmenizi öneririm. Çikolata hızlı bir yenebilir ve hemen dişlerinizi yıkayabilirsiniz.

Ekmek

Ekmek yerken iki kere düşünün derim. Ekmek çiğnediğiniz zaman tükürüğünüz ekmekteki lifleri şekere dönüştürüyor. Oluşan bu şeker dişler arası boşluklara dolarak kavite oluşumuna neden oluyor. Ekmek tüketmeniz gerekiyorsa daha az rafine edilmiş, örneğin tam buğday ekmeği yemeğe özen gösterin. Bu ekmekler daha az şeker içerir ve ağızda kolay bir şekilde şekere dönüştürülemezler.

Alkol

Hepimiz alkol tüketiminin sağlığımız için faydalı olmadığını biliyoruz. Peki alkol içerken ağzınızın kuruduğunu hiç farkettiniz mi? Ağız kuruluğunun nedeni yeteri kadar tükürük üretilmiyor olmasıdır. Tükürük, gıdaların dişlere yapışmasını önlemekte ve dişlerimizi yıkamaktadır. Tükürük hatta yeni oluşmuş çürüklerin iyileşmesine yardımcı olmakta, diş eti hastalarının ve diğer ağız enfeksiyonlarının oluşumunu önlemektedir. Ağız kuruluğunu önlemek için bol miktarda su içmelisiniz.

Karbonatlı İçecekler

Hepimiz kola veya diğer asitli içeceklerin, ‘diet’ olsa bile zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılan bir çalışmada çok fazla asitli içecek tüketiminin dişlere verdiği zararın metamfetamin ve kokainin verdiği zarara eşit olduğu bulunmuştur. Karbonatlı içecekler dişin üzerine yapışık olan plağın daha fazla asit üretimini tetiklemektedir. Yani bütün gün soda içiyorsanız, dişlerinizi sürekli asit ataklarına maruz bıraktığınızı unutmayın. Ayrıca karbonatlı içecekler ağız kuruluğuna neden olarak daha az tükürüğün dişleri yıkama etkisini ortadan kaldırıyorlar.

Kola gibi renkli içecekler çürük oluşturmanın yanı sıra dişlerin renk değiştirmesine de neden olurlar.

Dikkat! Kola içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın!

Buz

Sadece su içermektedir, evet. Ama sert maddeler diş minesine zarar verebilir. Buzu meşrubatları soğutmak için kullanın, asla çiğnemeye çalışmayın.

Narenciye

Portakal, greyfurt ve limon hem meyve hem de meyve suyu olarak çok lezzetlidir ve bol miktarda C vitamini içermektedirler. Ama bu meyvelerin asitli içeriği dişleri erozyona uğratmakta ve çürüğe daha yatkın hale getirmektedir. Bu meyvelerin vitaminlerinden ve antioksidanlarından faydalanmak istiyorsanız, dişlerinizi korumak adına yemek zamanı tüketin ve hemen sonrasında bol su için.

Patates Cipsi

Patetes cipsine hepimiz bayılıyoruz. Maalesef cipler bol miktarda nişasta içermektedirler. Nişasta diş aralarında kalmakta ve plakta bulunan bakterileri beslemektedir. Patates cipsi bu yolla diş çürüklerine neden olur.

Kurutulmuş Meyveler

Muhtemelen kurutulmuş meyvelerin sağlıklı atıştırma olduğunu düşünüyorsunuz. Aslında haklısınız. Sıkıntı, kuru kayısı, erik, üzüm, incir gibi atıştırmalıkların yapışkan olması ve dişlerimize yapışık kalmasıdır. Bu yolla dişlerin yüzeyindeki bakterileri bol şekerle beslerler. Eğer kurutulmuş meyve seviyorsanız, mutluka yedikten sonra bol suyla ağzınızı çalkalayın, fırçalayın ve diş aralarını diş ipi ile temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir